Specijalistički studij iz usmjerenja Hidrotehnika izvodi se po modulima, pri čemu se upisuju jedan obvezan i jedan izborni modul. Nastavom se, u kontekstu praktične primjene recentnih znanstvenih i stručnih spoznaja, obrađuju specifični aspekti osmišljavanja i gospodarenja hidrotehničkim građevinama, bilo da se radi o građevinama za korištenje voda, građevinama za zaštitu od štetnog djelovanja voda ili građevinama za zaštitu voda. U tom smislu nastava je usmjerena na razumijevanje i rješavanje specifičnih problema sukladno potrebama ili afinitetima polaznika.
U okviru obveznog modula Temeljna hidrotehnika tumače se i primjenjuju nove i napredne metode za složene hidrauličke i hidrološke analize kao osnove u rješavanju specifičnih problema hidrotehničkog inženjerstva. Modul Ekološko inženjerstvo poučava složene veze između izgrađenog i prirodnog okoliša, uz naglasak na implementaciji koncepta održivosti. Modul Inženjersko modeliranje uključuje praktičnu primjenu matematičkih modela i računalnih programa u analiziranju i planiranju specifičnih tehničkih rješenja, kao i modeliranju interakcija između građevina i okoliša. Modul Riječna hidrotehnika poučava napredne postupke analiziranja i modeliranja hidromorfoloških procesa u vodotocima i njihove obnove uz aspekt primjene tehničkih rješenja zelene infrastrukture te dobivanja energije poglavito iz malih hidroelektrana kao obnovljivog izvora. Modul Luke i plovni putevi poučavaju moderne trendove u lučkom inženjerstvu s aspekta projektiranja, tehnologija izvođenja, problematike tijekom izvođenja, uz naglasak na potrebe održavanja i utjecaja ovih građevina na okoliš. Modul Melioracijski sustavi uključuje iznalaženje optimalnih rješenja hidromelioracijskih sustava u specifičnim uvjetima kako bi se osiguralo cjelovito gospodarenje vodama u kontekstu održivosti poljoprivredne proizvodnje.
UPISI I TIJEK STUDIJA
Tko može upisati studij
Studij mogu upisati osobe koje su završile odgovarajući sveučilišni diplomski studij ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij, odnosno osobe koje su završile stručni diplomski studij, uz polaganje razlikovnih ispita i uz najmanje pet (5) godina radnoga staža u području izvođenja studija, a koje su tijekom studija ostvarile najmanje 60 ECTS bodova iz predmeta koji spadaju u polje građevinarstvo, od čega najmanje 30 ECTS bodova iz područja hidrotehnike.
Pristupnici se na studij prijavljuju temeljem javnog natječaja kojeg raspisuje Fakultet najkasnije 1. svibnja tekuće godine za iduću akademsku godinu.
Više informacija o studiranju možete pronaći u Pravilniku o specijalističkim studijima.
Oblici izvođenja nastave na studiju
Obveze studenata sastoje se od pohađanja nastave, polaganja ispita i izrade završnog specijalističkog rada. Nastava se izvodi kroz dva modula (obavezni i izborni modul) u obliku predavanja, auditornih vježbi, projektantskih vježbi i praktičnih vježbi.
Obavezni modul (Temeljna hidrotehnika) upisuju svi studenti, a odslušani i položeni obavezni modul vrednuje se s 8 ECTS bodova. Pored obaveznog modula studenti upisuju i jedan izborni modul (Inženjersko modeliranje, Riječna hidrotehnika, Ekološko inženjerstvo, Luke i plovni putevi, Melioracijski sustavi) čijim polaganjem ostvaruju 22 ECTS boda.
Na studiju se treba prikupiti ukupno 60 ECTS bodova, od čega najmanje 30 ECTS bodova iz nastave, tj. polaganja ispita te 30 ECTS bodova iz završnog specijalističkog rada.
Trajanje studija
Studij se izvodi u trajanju od jedne (1) godine u dva semestra. U prvom semestru se organizira nastava, a u drugom studenti izrađuju završni specijalistički rad.
Studenti su dužni završiti studij u najduljem roku od dvije (2) godine od dana upisa.
Specijalistički rad
Student prijavljuje temu specijalističkog rada pri upisu u drugi semestar.
U prijavi teme mora biti: prijedlog naslova na hrvatskom i engleskom jeziku, obrazloženje teme, cilj i plan istraživanja, metodologija istraživanja, očekivani doprinos rada. Uz prijavu pristupnik prilaže kratki životopis sa opisom istraživačkog i stručnog djelovanja te popis objavljenih radova.
Prihvaćena tema vrednuje se sa 4 ECTS boda.
Nakon prikupljenih 30 ECTS bodova iz nastave i izrađenog specijalističkog rada, student pokreće postupak ocjene završnog specijalističkog rada. Povjerenstvo za ocjenu rada, koje može biti jednako onome za prijedlog prihvata teme, pregledava izrađeni rad. Pozitivno ocijenjeni rad vrednuje se s 20 ECTS bodova. Pristupnik kojem je pozitivno ocijenjena radnja ima pravo i dužnost na javnu obranu rada. Uspješna obrana rada vrednuje se sa 6 ECTS boda.