Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Sigurna uporaba toplinsko-izolacijskih materijala u građevinama s aspekta zaštite od požara - Priručnik za projektiranje i izvođenje

Za besplatno preuzimanje PDF verzije Priručnika na kliknite na naslovnicu !!!

 

 

 

Ukratko o Priručniku

Realna opasnost za život korisnika zgrada zahvaćenim požarom najprije je povezana s gorenjem sadržaja prostora u kojima se nađu u vrijeme požara, a utjecaj građevnih materijala značajan je u drugoj fazi uznapredovalog razvoja požara. Time se ne želi umanjiti opasnost od gorivih građevnih materijala, no dugoročno gledano, uporaba takvih materijala je, zbog njihovih ostalih bitnih svojstava neizbježna. Ta činjenica je razlog za razvoj strategija njihove sigurne uporabe, koja je prisutna u svjetskoj, europskoj, pa tako i hrvatskoj regulativi i praksi. 

Jedna od spomenutih strategija sigurne uporabe gorivih toplinsko-izolacijskih materijala u građevinama su projektantske (konstruktivne) mjere, koje obuhvaćaju izvedbu zaštitnih pojaseva od negorivog materijala na granicama požarnih odjeljaka ili izvan njih, izvedbom brtvljenja kako bi se spriječio kontakt plamena s gorivim toplinsko-izolacijskim materijalima, uvođenjem sustava za rano otkrivanje i gašenje požara, uvođenjem sustava za odvođenje dima i topline itd. Projektantske mjere također su određene zakonskom regulativom, ali i pravilima tehničke prakse.

Cilj ovoga Tehničkog priručnika upravo su spomenute projektantske mjere, jer u Hrvatskoj ne postoji tehnička literatura koja obrađuje ovu temu, izuzimajući prvi priručnik iz ove edicije koji obrađuje zaštitu pročelja zgrada od požara. Namjera je prikazati principijelni pristup rješavanja pravilne izvedbe specifičnih detalja vezanih za gorive toplinsko-izolacijske materijale. Također, jedan je od ciljeva uputiti na nedostatke važeće regulative koja je u nekim dijelovima u vezi s uporabom toplinsko-izolacijskih materijala teško primjenjiva, a i različita od uobičajene europske prakse.

Kome je namjenjen Priručnik?

  • uključenima u proces procjene pristiglih projekata za energetsku obnovu zgrada
  • investitorima
  • izvođačima i projektantima
  • stručnjacima za zaštitu od požara
  • inspektorima zaštite od požara
  • članovima udruga:
    HUZOP (Hrvatska udruga za zaštitu od požara),
    HUPFAS (Hrvatska udruga proizvođača toplinskih fasadnih sustava),
    HSZG (Hrvatski savjet za zelenu gradnju),
    HKA (Hrvatska komora arhitekata),
    HKIG (Hrvatska komora inženjera građevinarstva),
    HUEC (Hrvatska udruga energetskih certifikatora)                                                                                        
  • učenicima graditeljskih strukovnih škola
  • različitim programima cijeloživotnog obrazovanja, među ostalim i kroz projekt CROSKILLS.