Povijest Zavoda za zgradarstvo

Odjel ima svoj početak 1919/20. šk. godine, prilikom osnutka Tehničke visoke škole u predmetu Građevne konstrukcije, koji je predavao profesor arh. Karlo Gentzkow. Od 1921. do 1922. profesor Karlo Gentzkow obnašao je dužnost  dekana Arhitektonskog, Građevno, Geodetsko, Kulturno inženjerskog odjela Tehničke visoke škole, a od 1926. do 1927. predstojnika Stolice za građevne konstrukcije. Naslijedio ga je njegov asistent Zvonimir Vrkljan, dipl. inž. arh. Godine 1937. je osnovan Zavod za građevne konstrukcije. Predstojnik postaje inž. Zvonimir Vrkljan. Počeci Zavoda se naziru u zbirci građevinskih materijala i konstrukcija, koje je nastavno osoblje skupljalo i upotpunjavalo od osnutka 1919. godine. Zavod je u sastavu Tehničkog fakulteta do diobe 1956. godine. Prvi dekan novo ustrojenog Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta (AGG) bio je profesor Zvonimir Vrkljan.

Od 1962. godine, nakon podjele AGG fakulteta na samostalne fakultete predavanja na Građevinskom fakultetu iz predmeta Građevinske konstrukcije preuzima doc. Radovan Nikšić. Asistenti su Boris Krstulović, a od 1964. godine Ivan Lenić. Dotadašnji naziv predmeta Građevinske konstrukcije preimenuje se u Elementi visokogradnje. Novim se nazivom htjelo potanje definirati sadržaj predmeta.

Od školske godine 1965/66. osniva se predmet Projektiranje zgrada na konstruktorskom usmjerenju, a 1970/71. predmet Prometne zgrade na prometnom usmjerenju. Predmet se predaje također na Saobraćajnom studiju sve do njegova odvajanja, a isto tako na Arhitektonskom fakultetu do 1987. godine. Oba predmeta najprije predaje prof. Radovan Nikšić, potom od 1972/73. Projektiranje zgrada predaje doc. Boris Krstulović, a Prometne zgrade od 1987. godine predavač Ivan Lenić. Od 1972/73. godine, na smjeru organizacije građenja, uvodi se predmet Završni radovi, a predaje ga doc. Boris Krstulović. Za sve predmete, od 1972/73. godine, asistenti su arhitekti Ivan Lenić i Goran Poljanec.

Od 1977. godine sva se nastava održava unutar novoosnovanog Zavoda za zgradarstvo. Od šk. god. 1983/84. uveden je predmet Uvod u graditeljstvo. Predaje ga do 1986. godine prof. Radovan Nikšić, a nastavlja prof. dr. Boris Krstulović, koji preuzima i predavanja iz Elemenata visokogradnje. Iz predmeta Elementi visokogradnje izdvojen je novi predmet Građevinska fizika, s voditeljem mr. Vladimirom Šimetinom. Prof. dr. Fedor Wenzler uvodi predmet Prostorno planiranje 1985. godine umjesto predmeta Urbanizam koji je do 1981. vodio prof. Bruno Milić s Arhitektonskog fakulteta.

Nastava se održava u Zagrebu sve do 70-tih godina na lokacijama Rooseveltov trg i Kačićeva ulica. Poslije 1977. predmet Elementi visokogradnje, a potom i Uvod u graditeljstvo, predaje se na lokaciji Sv. Duh, a predmet Završni radovi u Trnjanskoj. Nastavnici Zavoda održavaju i nastavu na građevinskim fakultetima u Splitu i Osijeku.

Udruživanjem sa višim tehničkim školama (1982. godine) u sklopu Zavoda u nastavi studija više spreme djeluju slijedeći nastavnici: Prof. dr. Miljenko Smoljanović, Prof. Pavle Madiraca, V. pred. Mira Macarol - Petrinjak, V. pred. Ante Radas i Pred. Jelena Tomić.

Godine 1991. utemeljen je Odjel za zgradarstvo. Predmete Elementi visokogradnje, Uvod u graditeljstvo i Projektiranje zgrada predaje prof. dr. Boris Krstulović. Prostorno planiranje predaje prof. dr. Fedor Wenzler, a predmet Prometne zgrade predaje pred. Ivan Lenić.

Goran Poljanec je izabran 1993. u zvanje predavača, a 2000. godine u zvanje višeg predavača za predmete Elementi visokogradnje I i II.

Umirovljenjem prof. dr. sc. Borisa Krstulovića 2002. godine predstojnik Zavoda postaje prof. dr. sc. Goran Poljanec, a u Zavodu u izvođenju nastave sveučilišnog dodiplomskog studija djeluju viši predavač Tomislav Petrinjak (od 2002. do 2008. godine) i predavač Silvio Bašić (od 2003. godine), te znanstveni novak Nikolina Vezilić-Strmo (od 2004. godine).

Nastavu na Tehničkom veleučilištu Graditeljski odjel, u okviru Zavoda za zgradarstvo, do odvajanja od našeg fakulteta (2003. godine) vode Prof. visoke škole Pavle Madiraca i viši predavač Mira Macarol - Petrinjak.

Nastavu iz Građevinske fizike na studijima visoke i više spreme izvodi viši predavač Vladimir Šimetin, te stručni suradnici u nastavi Ivana Hari i Željko Sušić.

2011.g. nakon umirovljenja prof. dr. sc. Gorana Poljaneca v.d. predstojnik Zavoda za zgradarstvo postaje viši predavač Silvio Bašić.

2016.g. Zavod za zgradarstvo postaje Samostalna katedra za zgradarstvo, a njen pročelnik izv.prof.art.dr.sc.Silvio Bašić. Osim njega na Samostalnoj katedri djeluju još i izv.prof.dr. sc. Nikolina Vezilić Strmo, predavač Ivana Senjak (od 2009. do 2020.), predavač Marinko Sladoljev (od 2016.) te asistentica Marija Džapo (od 2021.).