Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Novosti i objave

23/08/2024

Učlanjenje u GADRI

Članstvo u Global Alliance of Disaster Research Institutes (GADRI)

Tijekom posjeta u Japanu grupa istraživača HCPI-a posjetila je u Kyotu Globalno udruženje instituta za istraživanje katastrofa (Global Alliance of Disaster Research Institutes (GADRI)), prilikom kojeg je profesor Tatano izrazio dobrodošlicu HCPI-ja pristupanju članstvu, a naknadno je dobiven i službeni poziv za prijavu. HCPI je pripremio opsežnu prijavu te je ista krajem prosinca 2023. godine poslana tajništvu GADRI saveza.

GADRI je osnovan kroz inicijativu Istraživačkog instituta za prevenciju katastrofa (Disaster Prevention Research Institute DPRI) Sveučilišta Kyoto u ožujku 2015. godine, a danas Broji 210 članica iz 53 zemalja širom svijeta. Može se reći da je GADRI forum za razmjenu znanja i promicanje suradnje između znanstvenih zajednica o temama koje se odnose na produbljivanje razumijevanja rizika od katastrofa, promicanje provedbe strategija za smanjenje rizika od katastrofa utemeljenih na dokazima te prijenos i širenje znanstvenih znanja i tehnologija kao potpora procesima donošenja odluka. Veliki poticaj za formiranje GADRI-ja bio je UN Sendai okvir za smanjenje rizika od katastrofa 2015.-2030., koji je pozivao na davanje prioriteta razumijevanju rizika od katastrofa na globalnoj i regionalnoj razini, a usvojen je iste godine u Sendaiju na Trećoj svjetskoj konferenciji UN-a za DRR.

Više o GADRI udruzi nalazi se na stranici https://gadri.net/.

Doprinos HCPI-a GADRI aktivnostima:

HCPI je osnovan kako bi objedinio znanje i iskustvo hrvatskih istraživača u području potresnog inženjerstva i pomogao hrvatskim građanima i cijeloj zajednici nakon katastrofa poput potresa ili drugih sličnih događaja. Širenje znanja inženjerima, projektantskim i građevinskim tvrtkama i donositeljima odluka prepoznato je kao prioritet u razvoju otpornog sustava. Snažna mreža s vladom i općinama nakon nedavnih potresa postala je odlična osnova za primjenu rezultata znanstvenih istraživanja članica GADRI-ja za validaciju, kalibraciju, prilagodbu i izravnu implementaciju njihovih rezultata i iskustva u hrvatski sustav.

Važnost čvrstih mreža savezničkih organizacija kao što je GADRI temelji se dobrim širenjem znanja i implementacijom u hrvatski sustav smanjenja rizika od katastrofa. Lekcije naučene iz prošlih potresa mogle bi biti izvrstan primjer drugim zemljama sa sličnim tipologijama konstrukcija zgrada i zajednicama u istočnoj i srednjoj Europi i balkanskim regijama, ali i drugim malim zemljama u svijetu gdje je potresni rizik visok.

Očekivani rezultati HCPI-a:

Hrvatska je, kao mala država, nakon nedavnih potresa 2020. godine dokazala svoju prilagodljivost, međutim, sustav smanjenja rizika od katastrofa u Hrvatskoj je još uvijek u fazi razvoja. Glavni cilj HCPI-a je podržati vlasti i donositelje odluka u pripremi za katastrofe i smanjenju potresne ranjivosti zgrada i infrastrukture, poboljšati sposobnost odgovora na događaje katastrofe i učiniti cijelu zajednicu otpornijom. Za postizanje ovih ciljeva treba odrediti i prepoznati najvažnije korake i aktivnosti te postaviti prioritete u ovoj ranoj fazi razvoja. Opsežno znanje i iskustvo stručnjaka poput onih iz GADRI-ja moglo bi biti presudno u uspostavljanju ovih ključnih koraka.

Sprječavanje katastrofa i učinkovit odgovor na katastrofalne događaje kroz visokokvalitetne programe znanstvenog istraživanja učeći iz iskustava članova GADRI-ja.

Popis obavijesti