Opcije pristupačnosti Pristupačnost
English

Sveučilišni udžbenici Katedre za metalne konstrukcije

Dujmović, Darko; Lukačević, Ivan; Androić, Boris: PRORAČUN KONSTRUKCIJA PREMA EN 1990: Teorija i numerički primjeri, IA Projektiranje, Udžbenik Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, 2020.

Sveučilišni udžbenik Proračun konstrukcija prema EN 1990: Teorija i numerički primjeri autora prof. dr. sc. Darka Dujmovića umirovljenog profesora s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te redovitog člana Akademije tehničkih znanosti Hrvatske, doc.dr.sc. Ivana Lukačevića s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i prof. dr. sc. Borisa Androića, umirovljenog profesora s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te emeritusa Akademije tehničkih znanosti Hrvatske predstavlja nezaobilaznu literaturu za studente, a isto tako i inženjere u praksi u području inženjerstva pouzdanosti konstrukcija.
RECENZENTI
Prof. dr. sc. Neven Kuspilić
Izv. prof. dr. sc. Mladen Bulić
Prof. emer. dr. sc. Bernardin Peroš
 
SAŽETI PRIKAZ KNJIGE
Udžbenik 'Proračun konstrukcija prema EN 1990: Teorija i numerički primjeri' uz definiranje i objašnjenje osnovnih pojmova iz teorije pouzdanosti obrađuje praktičnu primjenu norme EN 1990 kroz brojene numeričke primjere. U udžbeniku su istaknute i neke od smjernica budućeg razvoja ove norme. Temeljna i vodeća norma EN 1990 korektno prepoznaje da dostizanje zahtjevnijih ciljeva ponašanja konstrukcije ne može biti garantirano pomoću determinističnih izričaja, već se to može izraziti samo u probabilističkom izričaju te da ti ciljevi imaju ograničenja u pogledu ekonomičnosti. Nova generacija EN 1990 detaljnije će razraditi postojeće pojmove uz uvođenje nekih novih, a ova knjiga donosi pojašnjena pojmova (metoda parcijalnih faktora, metoda pouzdanosti konstrukcija, kalibracija, vjerojatnost otkazivanja itd.) koje je potrebno poznavati. Revizija postojeće norme EN 1990 provodi se iz različitih razloga koji uključuju tehnološki razvoj, potrebe za proširenjem norme na posebna područja (mostovi velikih raspona, visoke građevine, vitke konstrukcije itd.), iskustvo primjene postojećih normi, potrebu harmonizacije norme s ostalim normama iz područja tehnike, uvođenje novih spoznaja znanstvenih istraživanja kao i socijalno-ekonomske promjene i promjene normiranih klimatskih djelovanja.
Udžbenik se sastoji od sljedećih poglavlja: Bazne varijable i modeli, Pouzdanost elementa, Pouzdanost sustava, Pouzdanost u EN 1990, Praktična primjena EN 1990, Proširenje EN 1990 i Zaključne napomene.
  



Boko, Ivica; Skejić, Davor; Torić, Neno: ALUMINIJSKE KONSTRUKCIJE, Sveučilište u Splitu, Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, Udžbenik Sveučilišta u Splitu i Udžbenik Sveučilišta u Zagrebu, Split, 2017.

Nedostatak literature na hrvatskom jeziku iz područja projektiranja aluminijskih konstrukcija potaknulo je izradu knjige Aluminijske konstrukcije koja je odobrena kao sveučilišni udžbenika na oba sveučilišta autora. Autori se, s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu i Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Ivica Boko, izv. prof. dr. sc. Davor Skejić i doc. dr. sc. Neno Torić, nadaju da će ovaj udžbenik pridonijeti sustavnoj edukaciji studenata i biti poticaj za većom primjenom aluminijskih legura u građevinarstvu.
RECENZENTI
Prof. dr. sc. Ivica Džeba
Prof. dr. sc. Damir Markulak
Prof. dr. sc. Vlatka Rajčić
Prof. dr. sc. Alen Harapin
Izv. prof. dr. sc. Mladen Bulić
SAŽETI PRIKAZ KNJIGE
Nedostatno obrazovanje uz sklonost arhitekata i građevinara da se tradicionalno oslanjaju isključivo na prednosti klasičnih građevnih materijala uzrok je izuzetno rijetkog korištenja aluminija, odnosno aluminijskih legura u konstrukcijama. Osnovni cilj ovog udžbenika je senzibilizirati stručnu javnost za veću primjenu ovog laganog metala koji je alternativa tradicionalnom čeliku, pa čak u nekim situacijama i jedini logičan izbor. Sveučilišni udžbenik Aluminijske konstrukcije autora Ivice Boke, Davora Skejića i Nene Torića zasigurno vrlo uspješno popunjava jednu prazninu u hrvatskom stručnom izdavaštvu koja je postojala u ovom specifičnom području konstrukterstva a u koje se ubrajaju konstrukcije izrađene od aluminijskih legura. Ovaj udžbenik je uvršten u sveučilišnu literaturu na oba sveučilišta autora - Sveučilište u Splitu i Sveučilište u Zagrebu.
U ovom opsežnom djelu detaljno i metodički vrlo jasno i pregledno se u 12 poglavlja obrađuju specifičnosti aluminija kao materijala, analiziraju njegova povoljna i nepovoljna svojstva kao i svi značajniji aspekti proračuna konstrukcijskih dijelova i konstrukcija u cjelini izrađenih od aluminijskih legura. Iako u mnogočemu slični, čelik i aluminijske legure kao graditeljski materijali ipak imaju svoje specifičnosti čije je poznavanje nužan preduvjet za uspješno bavljenje projektiranjem i izgradnjom metalnih konstrukcija, a toj se činjenici i u ovom djelu daje potrebna pažnja. Posebno se to odnosi na postupke odabira osnovnog materijala, vrste poprečnih presjeka te metode spajanja.
Treba istaći i korištenje suvremenih literaturnih izvora te primjenu dobro iskušanog metodičkog koncepta detaljnijeg tumačenja relevantnih normi iz obrađivanog područja, što je vrlo korisno ne samo za studente građevinskih i arhitektonskih fakulteta nego i za inženjere iz prakse. Području zaštite aluminijskih konstrukcija od požara je dana dužna pažnja s obzirom na povećanu osjetljivost ove vrste konstrukcija na požarna djelovanja. Kako je to i uobičajeno u stručnoj literaturi, djelo sadrži i nekoliko ilustrativnih numeričkih primjera koji pomažu boljem razumijevanju i usvajanju izložene materije.
Udžbenik Aluminijske konstrukcije namijenjen je primarno studentima preddiplomskog, diplomskog i poslijediplomskog studija građevinarstva, a biti će vrlo koristan i studentima studija arhitekture. Pored toga, udžbenik predstavlja i doprinos razvoju procesa cjeloživotnog obrazovanja građevinskih inženjera iz prakse. Naime, ovaj udžbenik je prva sveobuhvatna literatura na hrvatskom jeziku koja obrađuje dimenzioniranje aluminijskih konstrukcija sukladno europskim normama - Eurokod 9.

  


Skejić, Davor; Džeba, Ivica: ČELIČNE KONSTRUKCIJE, Sveučilište u Zagrebu, Građevinski fakultet, Sveučilišni priručnik, Zagreb 2015.

Sveučilišni priručnik Čelične konstrukcije autora izv. prof. dr. sc. Davora Skejića i prof. dr. sc. Ivice Džebe, s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, nastao je za potrebe praktičnog dijela nastave na kolegiju Metalne konstrukcije koji se održava na trećoj godini preddiplomskog studija i predstavlja prvi konkretni susret s metalnim konstrukcijama. Priručnik je nastao na temelju dugogodišnjeg iskustva autora u edukaciji studenata, ali i u nadzoru i projektiranju čeličnih konstrukcija. Upravo zbog toga, ovaj priručnik predstavlja osnovu za praktično bavljenje građevinarstvom u području čeličnih konstrukcija.
RECENZENTI
Prof. dr. sc. Ivica Boko
Prof. dr. sc. Damir Markulak
 
SAŽETI PRIKAZ KNJIGE
Priručnik 'Čelične konstrukcije' autora Davora Skejića i Ivice Džebe u potpunosti potvrđuje ispunjenje osnovne namjere autora iskazane u predgovoru. Naime, doista se radi se o uspjelom djelu optimalno pripremljenom, kako u smislu opsežnosti tako i relevantnosti danih informacija, za prvi praktičan susret studenata preddiplomskog studija građevinskih fakulteta s metalnim konstrukcijama. Detaljna pojašnjenja odgovarajućih stručnih termina koji prate njihovu primjenjivost u praksi i često navođenje relevantnih normi, odnosno literaturnih izvora, uvelike olakšavaju korištenje ovog priručnika. Autori su materiju obradili u pet poglavlja, od kojih su u četiri dana nužna predznanja potrebna za praćenje i razumijevanje načina projektiranja jednostavnije prizemne čelične građevine - hale. Tako se u prvom poglavlju daje pregled osnovnih građevinskih proizvoda za čelične konstrukcije, a sam je tekst upotpunjen prikladnim slikama koje uvelike pomažu u praktičnom predočenju izgleda pojedinih vrsta čeličnih proizvoda. Za svaku pojedinu vrstu elemenata navedeni su način proizvodnje, relevantna svojstva kao i mogućnosti primjene u realnim konstrukcijama. Drugo poglavlje ukratko donosi pregled osnovnih svojstava čelika za građevinske konstrukcije u opsegu potrebnom za nesmetano praćenje načina rješavanja numeričkog primjera. Treće se poglavlje bavi vrlo važnim pitanjem u konstruktorskoj praksi koja se tiče metalnih konstrukcija, a to je osiguranje globalne stabilizacije konstrukcije. Ovo je poglavlje vrlo važno za elementarno razumijevanje principa projektiranja metalnih konstrukcija te mu je sukladno tome dana i odgovarajuća važnost u priručniku. Polazeći od najjednostavnijih oblika prema sve složenijim, autori vrlo slikovito pojašnjavaju nužnost ali i praktične primjere pravilnog rješavanja pitanja globalne stabilizacije konstrukcije. U četvrtom se poglavlju daje pregled osnovnih djelovanja u zgradarstvu kao i načini njihovog kombiniranja u svrhu određivanja mjerodavnih utjecaja na pojedine konstrukcijske elemente i građevinu u cjelini. Klimatska su djelovanja (snijeg i vjetar) reprezentirana za područje Republike Hrvatske te studenti već pri prvom susretu s načinima određivanja ovih djelovanja mogu steći dojam o važnosti pojedinog djelovanja za odgovarajuća područja naše države. Konačno, peto poglavlje donosi praktičan primjer projektiranja i proračuna jednostavnije prizemne građevine (hale) uz uvažavanje relevantnih normi i pravila struke. Gdje je god to moguće autori daju nekoliko varijanti mogućnosti rješavanja pojedinog problema te diskutiraju prednosti odnosno posljedice primjene svakog od njih.