UNIC 1.0
Cilj UNIC saveza je omogućiti stvaranje novog europskog sveučilišta, u okviru Europskog obrazovnog prostora, koje će omogućiti bitno povećanje mobilnosti i uključenosti studenata te pridonijeti stvaranju oglednog modela uključive edukacije usmjerene na rješavanje problema postindustrijskih gradova i sve raznolikijeg europskog društva.
Uz Sveučilište u Zagrebu, UNIC savez čine Sveučilište Deusto u Bilbaou (Španjolska), Sveučilište Ruhr u Bochumu (Njemačka), Koç sveučilište u Istanbulu (Turska), Erasmus sveučilište u Rotterdamu (Nizozemska), Sveučilište u Corku (Irska), Sveučilište u Liègeu (Belgija) i Sveučilište u Oulu (Finska).
Savezu osam europskih sveučilišta, među kojima je i Sveučilište u Zagrebu, 2020. godine, dodijeljena je inicijalna potpora za razvoj Europskoga sveučilišta postindustrijskih gradova – UNIC, u okviru poziva European Universities.
Koordinator UNIC saveza je Erasmus sveučilište u Rotterdamu. Koordinator projekta na razini Sveučilišta u Zagrebu je Pravni fakultet.
Prva faza projekta trajat će tri godine, nakon čega se očekuje njegovo produljenje na tri daljnje godine. Očekuje se da će se aktivnosti UNIC-a u punom opsegu razviti tijekom šestogodišnjega razdoblja, ali će Europsko sveučilište postindustrijskih gradova ostati trajna institucionalna forma suradnje partnerskih sveučilišta koja čine UNIC savez.
Projekt stvaranja UNIC-a ima tri glavne komponente, koje će se najvećim dijelom ostvariti online, odnosno u digitalnom okruženju: Međusveučilišni kampus (UNIC Campus), Akademija izrazite raznolikosti (Superdiversity Academy), Gradski laboratoriji (City Labs).
Voditelj projekta za Sveučilište u Zagrebu je prof. dr. sc. Ivan Koprić, a zamjenica voditelja projekta izv. prof. dr. sc. Goranka Lalić Novak. U pojedine zadatke i aktivnosti na projektu uključuju se nastavnici i studenti sa svih sastavnica Sveučilišta. Uz povjerenike za UNIC projekt na svim sastavnicama zagrebačkog sveučilišta, važnu ulogu imat će i studentski predstavnici svih sastavnica okupljeni u studentski odbor.
Projekt je trajao do 30 rujna 2023. godine i ostvario sljedeće rezultate:
- Dva združena studija
- Redesigning the Post Industrial Cities RePIC; Erasmus Mundus združeni studij (EMJM); 5,5 mil EUR
- Interdisciplinary Perspectives on Superdiversity in Educational, Organisational and Societal Contexts (SEOS),
- Više od 30 novih E+ sporazuma između UNIC partnera,
- UNIC Virtualni kampus više od 150 online predmeta; moduli za učenje svih jezika u savezu; Erasmus+ kombinirani intenzivni programi (BIP); lista predmeta na engleskom jeziku koji se izvode na svim UNIC sveučilištima,
- UNIC Repozitorij: niz različitih javnosti dostupnih obrazovnih formata seminara, panela, hackatona i slično,
- Različite mogućnosti za osoblje treninzi, radionice, Job Shadowing,
- Povezivanje s gradovima i drugim partnerskim organizacijama kroz gradske laboratorije i društveno angažirana istraživanja,
- UNIC4ER natječaji za dodjelu početnih sredstava za suradničke inicijative u području društveno angažiranog istraživanja i pripremu projekta u različitim znanstvenim područjima
UNIC 2.0
Sveučilište u Zagrebu dio je Europskog sveučilišta gradova u postindustrijskoj tranziciji (UNIC). Projekt je odobren pod okriljem Erasmus programa u sklopu natječaja ERASMUS-EDU-2023-EUR-UNIV-1 European Universities - Intensification of prior deep institutional transnational cooperation, a u svojoj drugoj fazi koja je započela 1. listopada 2023. dobio je financiranje za razdoblje od 2023.- 2027. Cilj je da projektom uspostavljeno europsko sveučilište nastavi svoje djelovanje i nakon završetka projekta. Na zagrebačkom Sveučilištu projektom upravlja rektorat i prorektor za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju prof. dr. sc. Jurica Pavičić te se očekuje veće sudjelovanje sastavnica. Pod okriljem UNIC-a Građevinski fakultet ima priliku uspostavljati suradnje s ostalim sveučilištima koje su UNIC-ove sastavnice.
Povjerenica Građevinskog fakulteta za UNIC je prof. dr. sc. Ana Mandić Ivanković, a koja je ujedno i koordinatorica tematske linije TL2 Sustainability and Green Cities u sklopu radnog paketa WP5 Building communities of researchers and educators around post-industrial transitions.