Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Diplomski studij, upisi u 1. godinu

Akademska godina 2025./2026.

Sveučilišni diplomski studij Građevinarstvo traje dvije godine, a upisuju se studenti u redovitom statusu. Kandidati se mogu upisati na studij temeljem sljedeće upisne kvote.

1. Upisne kvote za pristupnike državljane Europske unije i strane državljane

Upisna kvota za državljane Europske unije je 200.

Upisna kvota za strane državljane je 3.

Broj je upisnih mjesta za studente državljane iz Europske unije po modulima studija sljedeći:

  • Geotehnika                                         22
  • Hidrotehnika                                      28
  • Konstrukcije                                       42
  • Materijali                                            28
  • Organizacija građenja                       32
  • Prometnice                                         24
  • Teorija i modeliranje konstrukcije     24

U slučaju da se upisuje manji broj studenata od propisane upisne kvote, upisna mjesta po modulima utvrđuju se u postotcima od ukupnog broja prijavljenih, odnosno:

  • Geotehnika 11%,
  • Hidrotehnika 14 %
  • Konstrukcije 21%
  • Materijali 14%
  • Organizacija građenja 16%
  • Prometnice 12%
  • Teorija i modeliranje konstrukcija 12 %

Studenti strani državljani modul mogu upisati po izboru

Preduvjet za upis je završen istovrsni sveučilišni prijediplomski studij građevinarstva. Istovrsni sveučilišni prijediplomski studij građevinarstva je studij čijim se završetkom stječe akademski naziv sveučilišni prvostupnik/sveučilišna prvostupnica inženjer/inženjerka građevinarstva i minimalno 180 ECTS bodova.

Prijave za upis zaprimaju se od 11. do 25. rujna 2025. godine do 14 sati, u skladu s obavijesti na mrežnim stranicama Fakulteta. Prijave nakon navedenoga roka bit će odbačene. Pristupnici koji su sveučilišni prijediplomski studij završili na Sveučilištu u Zagrebu Građevinskom fakultetu za prijavu prilažu samo dokaz o uplati troškova razredbenog postupka u iznosu 53,09 EUR. 

Ostali pristupnici za prijavu prilažu sljedeću dokumentaciju:

  • - dokaz o državljanstvu (za hrvatske državljane),
  • - rodni list ili zapis iz sustava e-građani,
  • - presliku putne isprave ovjerene kod javnog bilježnika (za strane državljane),
  • - diplomu ili potvrdu o završenom odgovarajućem istovrsnom sveučilišnom prijediplomskom studiju,
  • - potvrdu s prijepisom ocjena s navedenim težinskim prosjekom ocjena ili ukupnom ocjenom studija,
  • - dokaz o uplati troškova razredbenog postupka u iznosu od 53,09 EUR.

Pristupnici koji su odgovarajući istovrsni sveučilišni prijediplomski studij završili na visokom učilištu izvan Republike Hrvatske moraju proći postupak priznavanja inozemne visokoškolske kvalifikacije. Postupak se pokreće pri Sveučilištu u Zagrebu, a rješenje o priznavanju inozemne visokoškolske kvalifikacije dostavlja se prilikom prijave za upis zajedno s ostalom dokumentacijom navedenom za pristupnike državljane EU odnosno strane državljane.

Rang lista formira se temeljem ostvarenih bodova koji se utvrđuju kao rezultat izraza:

(težinski prosjek/najveći moguć težinski prosjek)x1000,

pri čemu je najveći moguć broj bodova koji pristupnik može ostvariti 1000. 

Težinski prosjek ocjena iskazuje se temeljem izraza: zbroj pojedinačne ocjene ispita svih položenih kolegija pomnožen s njima pripadajućim brojem ECTS bodova, na taj način dobiven rezultat se podijeli s brojem ECTS bodova svih položenih ispita. Kolegiji koji se ne ocjenjuju ne uzimaju se u obzir pri izračunu težinskog prosjeka studija.

Pristupnici državljani EU prilikom prijave predlažu upis modula diplomskog studija rangirajući sve module u obrascu za prijavu za upis u 1. godinu sveučilišnog diplomskog studija prema vlastitoj listi prioriteta. Pristupnici strani državljani biraju samo jedan modul, modul koji upisuju u obrazac za prijavu za upis u 1. godinu sveučilišnog diplomskog studija.

Rang lista formira se, prvenstveno vrednujući ukupan broj ostvarenih bodova, te nakon toga na temelju rangiranih modula pristupnika. 

Pravo za upis pristupnici državljani EU stječu prema redoslijedu na rang listi, do popunjenja broja upisnih mjesta po pojedinom modulu. Broj upisnih mjesta po modulima kao i način određivanja upisnih mjesta u slučaju manjeg broja prijavljenih od propisane ukupne kvote, naveden je u dijelu 1.1. Natječaja.

Na temelju razredbenog postupka formiraju se dvije rang liste: rang lista za državljane EU i rang lista za strane državljane.
Rang liste bit će objavljene na mrežnim stranicama Fakulteta najkasnije do 27. rujna 2025. godine.

Pravo za upis pristupnici stječu prema redoslijedu na rang listi do popunjena broja upisnih mjesta. 

Upis na studij provodit će se u skaldu s obavijesti na mrežnoj stranici Fakulteta koja će biti objavljena zajedno s objavom rang lista. Sve dodatne informacije mogu se zatražiti putem e-maila Studentske referade (referada@grad.unizg.hr ili upisi@grad.hr). Pristupnik gubi pravo upisa kojeg je ostvario objavom rang liste za upis ako upis nije obavio u zakazanom roku, a Fakultet će mu naplatiti oportunitetni trošak u iznosu od 400,00 EUR

Žalbu na postupak pristupnik može podnijeti Povjerenstvu za upis, u elektronskom obliku putem pisarnice Fakulteta (e-amil: pisarnica@grad.hr) u roku od 24 sata od objave rang liste. O prigovoru će odlučiti Povjerenstvo za upis u roku od 24 sata od podnošenja prigovora.

U Općem dijelu Natječaja navedeno je tko ima pravo na punu subvenciju participacije u troškovima studija. Školarina za akademsku godinu 2025./2026. određena je u odluci Sveučilišta u Zagrebu Građevinskog fakulteta o iznosu troškova školarina i ostalih nakanda u akademskoj godini 2025./2026. na sveučilišnom prijediplomskom i diplomskom studiju Građevinarstvo.


Repozitorij