ERASMUS+
Erasmus program već je više od 30 godina vodeći program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport. U novom sedmogodišnjem razdoblju (2021. - 2027.) podupire prioritete i aktivnosti u okviru Europskog obrazovnog prostora, Akcijskog plana za digitalno obrazovanje i europskog Programa vještina za Europu. Pomaže u provedbi Europskog stupa socijalnih prava, provodi Strategiju EU za mlade za razdoblje 2019. – 2027. i razvija europsku dimenziju u sportu.
Studentima su dostupne sljedeće Erasmus+ mobilnosti:
-
Erasmus+ mobilnost studenata u svrhu studijskog boravka
-
Pozivi za prijavu Erasmus+ mobilnosti studenata za razdoblje studiranja u inozemstvu na partnerskom sveučilištu (fakultetu) obično se objavljuju na web stranici Sveučilišta u Zagrebu jednom godišnje u siječnju/veljači za sljedeću akademsku godinu.
-
Ova vrsta Erasmus+ mobilnosti može se ostvariti na jednom od 13 partnerskih sveučilišta (fakulteta) s kojima Građevinski fakultet ima potpisan međuinstitucionalni Erasmus+ ugovor. Studenti su oslobođeni plaćanja školarine na partnerskim sveučilištima i ostaju upisani na Građevinski fakultet tijekom boravka u inozemstvu.
-
Razdoblje studiranja u inozemstvu mora biti dio studentova studijskog programa kojim se stječe kvalifikacija u bilo kojem ciklusu (razini) visokog obrazovanja:
-
- prvi ciklus (F) - prvostupnik/prijediplomski studij
-
- drugi ciklus (S) - magistar/diplomski studij i
-
- treći ciklus (T) – doktor znanosti/doktorski studij.
-
-
Prije boravka u inozemstvu svaki student mora sklopiti ugovor o učenju koji potpisuju student, Građevinski fakultet i inozemna institucija. Temeljem ovog ugovora Građevinski fakultet se obvezuje priznati uspješno završene aktivnosti tijekom studija u inozemstvu na partnerskom sveučilištu (fakultetu).
-
-
Erasmus+ mobilnost studenata u svrhu stručne prakse
-
Pozivi za prijavu Erasmus+ mobilnosti studenata za stručnu praksu u inozemstvu obično se objavljuju na web stranici Sveučilišta u Zagrebu.
-
Praksa u inozemstvu podržava se tijekom studija na bilo kojem ciklusu studija i za osobe koje su nedavno diplomirale.
-
Što se tiče radnog opterećenja, u načelu sudionici moraju raditi puno radno vrijeme, na temelju radnog vremena njihove organizacije primateljice. Gdje god je to moguće, stručna praksa bi trebala biti sastavni dio studentskog studijskog programa.
-
Erasmus+ stručnu praksu studenti mogu obavljati u privatnim ili javnim poduzećima, ustanovama, organizacijama i ostalim subjektima koji imaju status pravne osobe i aktivni su na tržištu rada ili na području obrazovanja i mladih, te na visokim učilištima koja imaju dodijeljenu Erasmus povelju za visoko obrazovanje (Erasmus Charter for Higher Education). Prihvatna institucija se mora nalaziti u jednoj od programskih zemalja, a to su države članice EU, te Island, Norveška, Lihtenštajn, Sjeverna Makedonija, Srbija i Turska. Mobilnost nije moguće ostvariti u Švicarskoj.
-
Studenti za vrijeme trajanja stručne prakse ostaju upisani na Građevinskom fakultetu. Odgovore na česta pitanja, pronađi na poveznici.
-
BILATERALNI UGOVORI SVEUČILIŠTA U ZAGREBU
Pozivi za mobilnost studenata na temelju bilateralnih ugovora Sveučilišta u Zagrebu u pravilu se objavljuju na web stranici Sveučilišta u Zagrebu.
Trajanje razmjene može biti najmanje 3 mjeseca, a najdulje 12 mjeseci te se određuje prema pozivnom pismu prihvatnog sveučilišta. Razmjena studenata u svrhu studijskog boravka ostvaruje se isključivo na temelju međusveučilišnih sporazuma.
Studenti su oslobođeni plaćanja školarine na partnerskim sveučilištima i ostaju upisani na Građevinski fakultet tijekom boravka u inozemstvu.
AKADEMSKA MOBILNOST SVEUČILIŠTA U ZAGREBU
Sveučilište u Zagrebu tijekom kalendarske godine objavljuje natječaj za Mobilnost doktorskih studenata Sveučilišta u Zagrebu (1. i 2. krug Natječaja za akademsku mobilnost u kalendarskoj godini).
Na natječaj se mogu prijaviti:
- Doktorski studenti koji su zaposlenici Sveučilišta i njegovih sastavnica te su doktorski studenti na matičnoj sastavnici.
- Doktorski studenti koji nisu zaposlenici Sveučilišta i njegovih sastavnica te doktorski studenti koji su upisani kao doktorski studenti na sastavnici na kojoj nisu zaposleni.
Doktorski studenti moraju biti upisani u doktorski studij tijekom prijave i tijekom mobilnosti. U sklopu ove mobilnosti moguće je ostvariti naknadu troškova kotizacije za aktivno sudjelovanje na znanstveno-stručnim skupovima. Moguće su samo prekogranične mobilnosti, a aktivno sudjelovanje na konferenciji podrazumijeva izlaganje ili poster prezentaciju.
OSTALE MOGUĆNOSTI STIPENDIRANJA
Za ostale mogućnosti stipendiranja mobilnosti studenata, više informacija dostupno je na: Ostale mogućnosti stipendiranja, Međunarodne ljetne škole i Portal Stipendije.info.