HKO nam visi nad glavom pa samo da imamo u vidu što se trenutno događa. http://www.kvalifikacije.hr/hr. Stav uprave (i stare i nove) je da nemamo obveza prema HKO odnosno da možemo ''raditi po svome''.
Prof. Završki (bio zadužen za projekt) na upit: hoće li nas to jednog dana dočekati (iznenaditi) odgovara da je stvar donekle komplicirana, ali ukupno, možete nastaviti po svom. Dogovoreno je da se nađemo i me detaljnije upozna s temom.
20.11.2019. sam slučajno naletio na kolegicu Zlatu Dolaček-Alduk koja kaže da je sva dokumentacija spremna i da se čeka dogovor sva četiri fakulteta da se stvar počme implementirati. Trenutno je registar prazan (/hko.srce.hr/registar/ ), ali kolegica Zlata kaže da je spreman. S obzirom da su naši ishodi vezani izravno na ovo i da postoji mogućnost da će nas ''natjerati'' da se građevinski fakulteti ''usklade'' (spominjali smo onaj prvi ''općeniti'' zajednički za sve semestar i slično) ... neka stoji u podsvijesti.
A. Jaguljnjak-Lazarević nam je u petak 29.11. prezentirala:
Zakon o HKO-u s izmjenama (prijašnja verzija nije razlikovala stručni i sveučilišni studij): http://www.kvalifikacije.hr/sites/default/files/news/2018-08/Zakon%20o%20HKO-u%20s%20izmjenama%20i%20dopunama.pdf
Standardi kvalifikacija su dokumenti u čijem sadržaju je određena struktura kvalifikacije i uključuje sve podatke o: razini, obujmu i profilu kvalifikacije. Građevinski fakultet trenutno pruža usluge za dvije razine: razina 6 prema HKO-u je preddiplomski studij i razina 7 diplomski studij. Dakle, trebaju dva dokumenta.
RGN standardi kvalifikacija su na linku: http://www.rgn.unizg.hr/hr/istrazivanje/o-projektima/edukacijski-projekti/projekt-target/rezultati/1680-target-sk.
Standardi kvalifikacija nastaju na temelju standarda zanimanja. Standard zanimanja je dokument nastao na temelju ankete (čiji je sadržaj točno propisan) a koju ispunjavaju poslodavci. Podatke obrađuje HZZO i u suradnji s Ministarstvom zaduženim za rad izrađuje dokument. Dokument sadrži popis svih poslova koje pojedinac obavlja u određenom zanimanju i popis kompetencija potrebnih za njihovo obavljanje te cijeli niz objašnjenja zašto je takvo zanimanje opravdano.
Kad je RGN to radio HZZO i Ministarstvo rada nisu baš pomagali pa su morali dokument raditi sami: http://www.rgn.unizg.hr/hr/istrazivanje/o-projektima/edukacijski-projekti/projekt-target/rezultati/1653-target-sz-prijedlog
Sve na kraju završava u Registru koji je zamišljen kao tijelo koje osigurava kvalitetu primjene HKO-a. Sektorska vijeća na temelju čijih se stručnih mišljena o ispunjavanju formalnih i stručnih uvjeta dokumenti upisuju u HKO.
RGN je imao plan da napravi standarde kvalifikacija sva tri zanimanja: inženjer rudarstva, inženjer naftnog rudarstva i inženjer geologije na sveučilišnoj preddiplomskoj i sveučilišnoj diplomskoj razini (dakle ukupno 6 standarada kvalifikacija) i da na temelju njih prepravi studijske programe. Zapinjalo je na sličnim problemima koje i mi imamo.
Sektorska vijeća. Članovi sektorskog vijeća su u fazi edukacije. SV VIII. Graditeljstvo i geodezija: http://www.kvalifikacije.hr/sites/default/files/documents-publications/2018-09/Izmjena%20Odluke%20o%20imenovanju%20SV%20VIII.%20Graditeljstvo%20i%20geodezija_0.pdf
SV XVI. Temeljne tehničke znanosti: http://www.kvalifikacije.hr/sites/default/files/documents-publications/2018-05/4533596-Odluka%20o%20izmjeni%20Odluke%20SV%20XVI.%20Temeljne%20tehni%C4%8Dke%20znanosti%286472758%29.pdf
Preporuka: Krenite od ishoda učenja pojedinih predmeta i pratite opisnice ishoda učenja prema HKO-u za razine 6 i 7: /www.azvo.hr/hr/uncategorised/1311-opisnice-razina-ishoda-ucenja. Traži se jako puno: na preddplomskoj razini čak 2/3 ishoda mora biti na razini 6 i više, dok je na diplomskom studiju obavezno 50% ishoda držati na razini 7 i više. Osnovne podatke o pisanju ishoda učenja i o onim famoznim glagolima su u Repozitoriju.
HKO je zakon ali nije obavezan, za sada. Međutim Agencija za znanje i visoko obrazovanje koja nas (re)akreditira ga polako gura.